15. března 2016

Jak se zkusit vyhnout episiotomii aneb cesta k hladkému porodu

Protože mi poslední dobou přišly velice pěkné ohlasy na můj blog od teprve nastávajících maminek, rozhodla jsem se napsat následující článek, který jsem vůbec neměla v plánu. Ale i já jsem se k následující radě dostala víceméně náhodou a byla to asi jedna z nejlepších rad za celé těhotenství, a tak si myslím, že je dobré se o ni podělit i s Vámi.

Moje maminka pracuje jako zdravotní sestřička. A protože je to převážně dámský kolektiv, dokážete si představit, že ty ženský řeší pořád plno důležitých věcí. Já, manžel i můj táta milujeme od naší mamky větu „Holky v práci říkaly…“. Člověk se dozví plno zajímavostí. Od nápadu jak vyřešit uprchlickou krizi, až po to,kde Maruš stříhá svého psa. Ale sem tam, přijde mamka opravdu s něčím přínosným. A to se stalo zrovna, když jsem byla těhotná. Jedna její mladší kolegyně byla krátce po porodu a nemohla si vynachválit jakýsi balónek na procvičování hráze. Pokud jste o tom nikdy neslyšely, tak se právě teď asi divíte, jako já před pár měsíci. 

Po pár dnech na to jsem šla se svoji dobrou kamarádkou na kafe, je sestřička v gynekologické ordinaci a hned jsem na to téma zavedla řeč. Divila se úplně stejně se slovy, že o tom nikdy neslyšela. Po této zkušenosti jsem to nechala být  a více se nezajímala až do doby, než jsem měla schůzku se svojí porodní asistentkou. U ní, při těhotenské masáži, jsem na toto téma zavedla opět řeč a ona mi celá nadšená začala popisovat ten zázračný balónek, jménem Epi-no, díky kterému se převážně všechny její klientky vyhnuly nástřihu hráze.

Nevím jak Vy, ale já měla po celou dobu těhotenství právě z nástřihu hráze (odborně episiotomie) úplnou hrůzu. Už jen to slovo nástřih je úplně odporný a děsivý, a proto, když mi konečně někdo kvalifikovaný vysvětlil, jak to funguje, a že to funguje, byla jsem 100% rozhodnutá vyzkoušet všechno, abych se episiotomii vyhnula. Když jsem o tom pak doma řekla manželovi, byl samozřejmě skeptický jako vždy k podobným udělátkům, ale překvapilo mě, že hned vzal do ruky telefon a začal googlovat informace o Epi-nu. Do dnes si stejnak myslím, že hledal právě nějakou recenzi, která by řekla, jaká je to kravina a že je velký nesmysl to používat apod. Ale překvapeně jsme oba na internetu zjistili, že to opravdu těhulky používaly a byly naprosto spokojené, jak to fungovalo. 

A tak i já, s úderem 36. týdne těhotenství jsem poctivě nastudovala návod a začala denně 30 minut trénovat s balónkem. Na rovinu Vám řeknu, že se to trénuje na podobném principu, jako když rodíte hlavičku miminka. Zavedete si vyfouklý balónek do pochvy tak, aby půlka byla vevnitř a půlka venku a pumpičkou přifukujete až do rádoby prahu bolesti. Ta bolest musí být snesitelná, protože v ní musíte několik minut takto balonek držet a tím právě masírujete, trénujete a pomalu roztahujete hráz, aby byla pružnější na onen okamžik, kdy tudy projde hlavička miminka. První týden jsem balónek zvládla nafouknout jen na nějaké 4 cm a po týdnu se to začalo pomalu zlepšovat. Pár dní před porodem už jsem byla úplně s přehledem na 10 cm. 
  
S sebou do porodnice jsem měla i svůj porodní plán. V něm jsem mimo jiné měla uvedeno, že jsem trénovala právě s balónkem Epi-no a že si nástřih hráze přeji jedině v opravdu nezbytném případě, pokud lékař usoudí, že k němu musí dojít. V porodnici vše akceptovali. Porodila jsem bez nástřihu, jen s malým poraněním na dva stehy uvnitř pochvy. Emma měla 3620g, takže žádné malé miminko. Ten den, o několik hodin později, při kontrole byl můj porodník dokonce na Epi-no zvědavý  a vyptával se mě na něj. Moje kamarádka s ním, na moje doporučení, taky trénovala a o tři měsíce později porodila bez jakéhokoliv poranění holčičku o váze 3270g.

Musím se přiznat, že jsem vůbec použití balónku neprobírala s mým gynekologem. Nějak jsem v tomhle věřila své porodní asistentce, recenzím na internetu i oficiálním webovým stránkám Epi-na. Vnitřně jsem cítila, že k tomu nemám ani důvod, neboť mi celé těhotenství probíhalo bez problémů. Kdybych měla v průběhu těhu jakékoliv problémy, určitě bych se s ním o tom poradila. Po porodu jsem se ptala na případné kontraindikace i odbornice na pánevní dno a ta mi potvrdila, že pokud s balónkem trénujete podle návodu, tedy že ho nenafukujete více, než je povoleno a nemáte ho zaveden déle než je doporučeno, nemělo by dojít k nějakému roztažení hráze nadmíru tak, aby se nevrátila do původního stavu. 

Abych tady pořád nechválila jen značku Epi-no (tu jsem používala já) na trhu existuje ještě i další značka – Aniball a mělo by to být úplně to stejné. Pro lubrikaci balónku a hráze jsem používala olejíček na masáž hráze od značky Saloos. Dále jsem ještě, navíc, pila pravidelně od 32. týdne maliníkový čaj, který by měl ke konci těhotenství připravit porodní cesty a postupně vyvolávat porodní stahy. Ve „smoothiečkách“ jsem mixovala s ovocem i lněné semínko, které by mělo zvýšit množství hlenu v porodních cestách.


Na závěr chci ještě dodat, že týden před termínem, už byl odhad váhy miminka nějakých 3500g, což mě vyděsilo, Tím spíš, když se říká, že to může být +-200g. Prostě jsem byla přesvědčena, že nemohu přenášet, jinak porodím obříka. Tak jsme s manželem najeli na vypuzovací rituály. Z těch příjemnějších chci určitě zmínit horké koupele s vylouhovanou levandulí a popíjení červeného svařáku s hodně vyvařenou celou skořicí. Kdo se chce vyhnout alkoholu, nechá si přejít svařák varem a alkohol se vypaří. Nebo je i dobré si v jablečném moštu vyvařit celou skořici. Pak určitě procházky, protože gravitace je mocná a válením na gauči miminko „nepozná“, kudy se jde ven. A ta poslední a nejprofláknutější babská rada je samozřejmě sexík. My to zkusili tři dny před porodem a musím se přiznat, že na tom teda už nic příjemného nebylo. Popravdě vlastně ani nejde o to z toho něco mít, ale jen jde o jeden produkt, spermie, neboť právě spermie v sobě obsahují látku, která se používá v přípravku na vyvolání porodu. Nevím, jestli něco z toho pomohlo, nebo si prostě příroda rozhodne kdy to má být, ale nedalo mi, něco z toho nevyzkoušet. 

Pokud Vás něco z tohoto článku zaujalo, popřípadě se chcete na něco zeptat, klidně mi napište do komentářů, na email či zprávu na facebook. Ráda poradím nebo se podělím o svoji zkušenost.

2 komentáře:

  1. Super clanek o aniballu nebo e-pino jsem toho hodne cetla a urcite vyhkousim az to bude aktualni. Mam taky termin v rijnu ale o rok pozdeji;-)tedy 2016

    OdpovědětVymazat
  2. s Epi-no mám také velmi dobré zkušenosti. Mohu jen vřele doporučit. Jediné, co je na tom děsné je, že musíte opravdu pravidelně cvičit, ať jste měly jakýkoli den. Takže mnohdy večer, kdy jste rády, že si vůbec vyčitíte zuby, jestě 30min tréninku s balónkem...proto doporučuji najít si chvilku v průběhu dne, nebo ráno. Tak se vám nestane, že únavou a leností vynecháte. A výsledek se pak jistě dostaví ;).

    OdpovědětVymazat