11. září 2016

"Ty vole, ty máš ale kozy!" Aneb co se dělo s ňadry v těhotenství, při a po kojení

Plno nastávajících maminek, a i těch kojících, už určitě několikrát napadla otázka, co se stane dál s jejich ňadry. Nezničí je kojení? Co první těhotenství, no a co ty další? Mě osobně to trápilo celé těhotenství. Pro mě už dost velká prsa (75D), se každým dnem zvětšovala a kojení to jenom umocňovalo. Teď už vím, že mé obavy asi byly trochu přehnané, jelikož už nekojím a prsa se vracejí do původní velikosti. 

Vím, že každá žena to má individuální a největší podíl, přes všechny naše snahy, má příroda. V následujících řádcích Vám popíši, jak jsem to měla já, a třeba některou z Vás trochu uklidním v tom, že to máte podobně a při tom se nemusíte stresovat a bát, tak, jak jsem se já trápila celou dobu.
Jak jsem již psala výše, před otěhotněním jsem měla velikost 75D. Jelikož snad neznám ženu, která by byla spokojená se svými ňadry, tak i já jsem celý život záviděla, a stále závidím, holkám s přesným opakem. Těm, prosím za prominutí, „plochým jak prkno“, které nemusí neustále řešit nepadnoucí košíčky podprsenek „alá naběračka ze závodní jídelny“ a mohou si po vzoru Jennifer Aniston chodit jen tak, bez podprdy. Při běhu a jiném sportu si nevymlátí zuby a nepoutají pohledy všech okolních sportovců a čumilů. A to toho ze svých hodin tělocviku pamatuji! 

S těhotenstvím to bylo ještě horší. Prsa se mi zvětšovala snad každý den. Byla jsem z toho opravdu nešťastná. Po prvním trimestru už jsem se nevlezla do žádné z mých podprsenek a ani sportovní nevyztužená mi neposloužila. Čekal mě nákup dvou podprsenek, bílé a černé, a protože na melouny se prodávají podprsenky už jen ve specializovaných prodejnách, stály mě tyhle dvě nádhery i pěknou hromadu peněz. Ke konci druhého trimestru mi už samozřejmě byly malé i tyhle dvě, a i přes to, že investice do dalších plachet byla pro moji psychiku nemyslitelná, musela jsem si pořídit novou. Nakonec jsem si pořídila kvalitní těhotenskou nevyztuženou podprsenku značky Anita. Prodavačka v obchodě mi šikovně poradila, ať si vezmu o číslo větší velikost, než jsem aktuálně měla prsa a díky této radě jsem s ní krásně vystačila až do konce těhu. Stála mě sice skoro stejně jak ty dvě předešlé dohromady, ale materiál, střih, a to, jak držela, bylo naprosto dokonalé. Poslední tři měsíce před porodem už jsem nosila jenom ji a ke konci jsem v ní i spala. Na to, že jsem ji k tomu prala v pračce (já vím, nemá se to), tak vypadá a funguje stále dobře. S klidným svědomím ji mám schovanou na příští těhotenství. 
                                                Půjčená fotka těhotenské podprsenky, od značky Anita, o které píši výše

Těsně před porodem jsem si koupila ještě jednu podprsenku, a to na těhotenské focení, na které jsem chtěla mít hezké prádlo, kvůli památce. Naštěstí jsem objevila, že nádherné podprsenky v maxi velikostech mají i v obchodním řetězci Lindex. Velikost prsou mi pár týdnů před porodem dosáhla až na šílené číslo 80G. Byla jsem nešťastná. Přes prsa jsem si pomalu neviděla na pupek a ani mé dobré kamarádky mě nešetřily slovy typu „Ty vole, ty máš kozy!; Proč s sebou taháš tu mlíkárnu; Co na to doma? “  Díky za ně, protože si téhle upřímnosti vždy na nich cením a trocha humoru v té době neuškodila.

                                        Výše podprsenka ke konci těhotenství 80G, dole před otěhotněním 75D.

Pár dní po porodu, u mě 5. den, nastala s tím spojená, další přirozená věc. Prsa se nalila ještě více. Bolelo to jako čert a myslela jsem, že mi musí každou chvíli prasknout. Po dvou, třech dnech kojení ten tlak ustoupil, prsa se ustálila na určité velikosti a já začala plně kojit. V té době jsem naštěstí žádné podprsenky neřešila. Byla jsem ráda, že jsem ráda a vystačila si se třemi obyčejnými nevyztuženými kojícími podprsenkami z HM v jejich největší dostupné velikosti, myslím, že to bylo 80E.
                                                                              Kojící podprsenky HM

Pokud čtete můj blog pravidelně, možná jste v některém starším článku postřehli, že se mi tři měsíce po porodu ukončila laktace v levém prsu, což jsem s trochu krušnými začátky zvládla a dál dceru plně kojila jen z pravého prsu. To mělo samozřejmě za následek to, že levé prso se začalo pomalinku vracet do své původní velikosti a pravé se naopak začalo více a více zvětšovat. Takže opět panika, slzy a strach, jak to vypadám. Začala jsem se stydět i před manželem a měla jsem hrůzu z toho, co budu dělat, když mi to zůstane. Naštěstí to bylo období leden až březen, kdy jsem vše mohla ještě maskovat svetry a vrstvami oblečení. Stejně jsem nikam nějak moc nechodila, a tak jsem to časem hodila za hlavu. V dubnu jsem začala s příkrmy. Emmě chutnalo a brzy už snědla celou porci oběda bez potřeby dokojit. Po přidání odpolední ovocné svačiny jsem kojila už jen třikrát. Dvakrát dopoledne a večer před spaním. Již po týdnu, po vynechání dvou kojení, jsem viděla, že se prso nalévá méně a mírně se zmenšilo.


Moje noční můra je už pryč

S nástupem dopolední svačiny jsem vynechala další kojení a kojila ji maximálně 2x-3x denně. To nám vydrželo až do jejího devátého měsíce, kdy se ze dne na den začala u kojení hrozně vztekat, dělat mosty a brečet, a prostě jsem ji nemohla za žádnou cenu nakojit. Zkoušela jsem to ještě několik dní, ale marně. Emma se sama odstavila a já definitivně skončila s kojením. 

Aktuálně nekojím přesně dva měsíce. Laktaci jsem nechala vymizet přirozeně, bez použití léků. Sice při stimulaci bradavek ještě pár kapek mléka vyteče, ale už jen minimálně. Prso přestalo být citlivé a bolavé hned několik dní po odstavení a konečně po roce a půl schovávám do skříně všechny podprsenky, které jsem si koupila v těhotenství a vytahuji své „staré“ pro mě teď už malinkaté a milované ve velikosti 75D. A co víc, chci si udělat radost a v nejbližší době si plánuji koupit do šatníku nějaký nový kousek.

                                                     Na pravé straně prádlo a plavky v těhotenství a na levé před.

Obecné informace, které jsem pro Vás vyčetla na internetu:
 • Prsa se v těhotenství zpravidla zvětší o jedno až dvě čísla. Ale je to vždy individuální.
 • Vrací se do své původní velikosti již v průběhu kojení. Po odstavení pak většinou od 1 do 6 měsíců. Nejčastěji ženy píší, že třetí měsíc po odstavení dosáhly své původní velikosti.
 • Ženy s většími prsy uvádějí, že po skončení kojení se prsa zmenšila o jednu velikost od původních.
 • Říká se, že čím déle žena kojí, tím menší prsa po skončení bude mít.
 • U jedné ženy se projevuje na prsou těhotenství a kojení pokaždé jinak.
 • Tvar prsou lze částečně ovlivnit cviky na zpevnění prsního svalstva, vhodnými masážemi a správným držením těla. Každá žena je však individuální a přírodě neporučíme.

2 komentáře:

 1. Moje manželka, po 4ech dětech, velikost "moc" nevim ale pro mě pořád krásné prsa, vzrušujíci, i jiné partie, krásný sex

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jste perfektní manžel, když o své manželce tak hezky píšete. Přeji hodně štěstí.

   Vymazat