19. ledna 2018

Jak cvičit v druhém trimestru

V druhém trimestru u většiny žen odezní trable se žaludkem a jiné neduhy. Nastávající maminka konečně dostává příval energie a euforie a začne si užívat těhotenství. Bříško bývá ještě zanedbatelné, jde lehce zamaskovat a jde s ním provozovat plno vhodných sportovních aktivit.
 
V tomto období je vhodné aerobní zatěžování, laicky řečeno aktivita, u které se zadýcháte. Prosím, nepředstavujte si pod tímto žádný trénink na maraton a jiné sporty, při kterých by Vám nejraději srdce vyskočilo z hrudi. Bohatě stačí i svižná chůze, jízda na rotopedu, plavání a jiné aktivity. Je dobré se v tomto období opravdu hýbat, trénujete se na období, které Vás čeká později a až budete ve třetím trimestru šlapat do pátého patra na návštěvu k babičce, tento trénink jako když najdete. Vy, kdo pravidelně cvičíte, narážíte jistě všude okolo sebe na to, že se máte po cvičení dobře a kvalitně protáhnout a věnovat protažení i značnou chvíli. Já osobně znám více lidí, kteří to flákají a spíše nedělají, než dělají. Pokud do této skupiny patříte, tak v těhotenství, zvláště ve druhém trimestru, máte vyhráno! NEDOPORUČUJE SE protahovat. Hormonální koktejl, který se míchá ve Vašem těle v těhotenství, působí na vaše klouby a vaziva tak, aby byly povolnější a pohyblivější a miminko mělo kde vyrůstat a poté mohlo přijít lehce na svět. Proto, kdybyste v tomto období ještě navíc prováděla protahovací cviky, můžete si zvyšovat hypermobilitu a tím si do budoucna uškodit. Pozor na skupinová cvičení, která nejsou určena pro těhotné a vy je jako těhotná navštěvujete. Neinformované instruktorky Vás mohou instruovat do poloh, kde třeba i několik minut v kuse protahujete určité partie těla. Jedná se hlavně o jógu, pilates apod. Naopak pozice, které jsou více stabilizační, a kde pracujete na statice, jsou velmi přínosné.

Co NEcvičit
V druhém trimestru již necvičte žádné cviky v poloze na břiše.

Opatrně cvičte cviky v poloze na zádech, hlavně ke konci druhého trimestru. Můžete cítit mdloby či dokonce ztratit vědomí, protože těžká děloha tlačí na dolní dutou žílu a tím se snižuje přívod krve k srdci.

Co cvičit
Jak jsem již zmínila výše, nejvhodnější je aerobní aktivita bez velkých otřesů.

Po koupání si pořádně třete ručníkem záda. Rozpohybujete si tím zádové struktury a namasírujete se. Zaměřte se na oblast mezi lopatkami, pěkně Vás to uvolí. 

Je možné omezeně posilovat i přímé břicho, ale doporučuji provádět pouze pod odborným dohledem.

V těhotenství se nám mění mechanika držení těla. Záda máme ohnutá do luku, bříško vystrčené dopředu a při chůzi se kolíbáme. Je proto důležité zařadit do cvičení i cviky na rozhýbání hrudní a krční páteře. Cvičte pravidelně a uleví se Vám. 

Pomalinku se učte práci s dechem. Najděte si čas na relaxaci. Toto málo je již trénink na porod.

Z prvního trimestru pokračujete s pohyby pánve a kyčelních kloubů.

Velmi důležité jsou cviky na pánevní dno. Připravujete se tím na větší zátěž – na příchod kontrakcí,  na samotný porod a poporodní regeneraci. Procvičovat svaly pánevního dna můžete téměř při čemkoliv a velmi Vám to pomůže.

Zkuste se naučit vstávat přes bok a přes ruku. Toto se u nás učí pouze po prodělaném císařském řezu, nicméně fyzioterapeuti doporučují takto vstávat i ve třetím trimestru. Pár dní či týdnů dokonce i po spontánním porodu.


Žádné komentáře:

Okomentovat